DiyanetBaşkanlığı Kübada Cami Yaptırıyor

Diyanet, Küba ve Haiti’de cami inşa edecek.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yetkilileri, Güney Amerika’daki Müslümanların hangi konularda yardıma ihtiyaçları olduğunu belirlemek için aralarında Brezilya ve Meksika’nın da bulunduğu Güney Amerika turuna çıkmaya hazırlanıyor.

 

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışındaki Müslümanlara yönelik yardım çalışmalarının olduğunu belirtti. Bu çalışmaların arasında cami yapımının da yer aldığını dile getiren Tutkun, 26 ülkede TDV tarafından yaptırılan camiler olduğunu, aralarında KKTC’nin de bulunduğu bazı ülkelerde ise inşa çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

İKİ SENE İÇİNDE TAMAMLANACAK
 

Yavru vatanda Selimiye Camisi’nin benzerinin yapılmasının planlandığını dile getiren Tutkun, bu projenin iki sene içinde tamamlanacağını bildirdi. Kırgızıstan, Kazakistan ve Arnavutluk’taki cami yapım çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Tutkun, Somali’de ise iki camiyi restore ettiklerini kaydetti. Tutkun, ABD’de yapımı süren caminin gelecek yıl eylül ayında tamamlanacağını bildirdi.

 

Süreç başlatıldı

 

Güney Amerika’daki Müslümanlara yönelik de yardım faaliyetlerine önem verdiklerini ifade eden Tutkun, Haiti ve Küba’dan gelen din adamlarına Türkiye’de eğitim verdiklerini söyledi. Tutkun, şöyle konuştu: 

 

“Küba’daki Müslümanların lideri diyebileceğimiz kişiyle bağlantımız sürüyor. Kendi hükümetiyle görüştü, bizim orada cami yapmak istediğimizi söyledi. Onlar da yazılı bir şekilde Türkiye’nin Havana Büyükelçiliğine dönüş yaparak söz konusu çalışmaya olumlu baktıklarını ve süreci başlatabileceğimizi belirtmişler. Gerekli yazışmalarla süreci başlattık. Gidip Havana’da incelemelerde bulunacağız.”

 

Tutkun, Haiti’de de bir cami yapılmasına yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

 

Küba’da 300-500 civarında yerli Müslüman’ın olduğunu dile getiren Tutkun, düzenledikleri vekaletle kurban kampanyası kapsamında Brezilya ve Küba ile Güney Amerika’daki birçok ülkede ilk defa kurban kestiklerini vurguladı. Tutkun, “Oralardaki Müslümanların ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik Brezilya, Honduras, Arjantin’i de kapsayan Güney Amerika seyahatine çıkacağız. Yeni yılın ilk ayında söz konusu ülkelere gideceğiz. Oralardaki Müslümanlar için neler yapabileceğimizi belirleyeceğiz. Bizim coğrafyamızdan oradaki Müslümanlara yardım eli uzatan kimse yok. Biz dünyanın her yerindeki Müslümanlara yalnız olmadıklarını hissettirmek için çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Bamako Eyüp Sultan Camisi

 

Bu arada Türkiye Diyanet Vakfınca yurt dışında yaptırılan ve açılışı gerçekleştirilen son cami Mali’deki Bamako Eyüp Sultan Camisi oldu. TDV’nin Eyüp Şubesince yaptırılan ve 8 ayda tamamlanan cami, Afrika’da “Osmanlı mimarisine uygun inşa edilen ilk cami” olma özelliği taşıyor.

Türk müteahhit ve işçilerince yapılan caminin kum, çimento ve demir dışındaki tüm malzemeleri Türkiye’den getirildi. Kubbeler Gaziantep’ten getirilen bakırla kaplandı. Cami Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Mali Başbakanı Oumar Tatam Ly’nin katıldığı törenle ibadete açılmıştı.

DiyanetBaşkanlığı Kübada Cami Yaptırıyor Benzer Yazılar

Hz. Peygamber’in doğumunun 1443. yılında, 2014 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kültür
Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi’nin Atina Belediye Başkan adayı Aris Spilyotopulos’un seçilmesi durumunda Atina’da inşa
Filipinler’in güneyindeki Müslümanlar, hükümetle Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasında yarın imzalanacak Kapsamlı Barış Anlaşması’nı
Mısır’ın başkenti Kahire’deki Ezher Üniversitesi, darbe karşıtı 25 öğrenciyi okuldan ihraç etti.   Mısır’ın başkenti
Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ülkemizde yaşanan gündemle ilgili müsbet hareketin önemini vurgulayan yazısında

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
DiyanetBaşkanlığı Kübada Cami Yaptırıyor Etiketler

Ülkemizde yayın hayatına başlayan islami haber sitesi, bedava islami sohbet odaları, özgün yazılarla dolu, cap canlı islami sohbet, görüntülü islami sohbetler izle, dini chat, ücretsiz chatodası, çet, arkadaşlık, dini sohbet hizmetlerimizden yararlanabilir, klavye'den uzun ömürlü ve kalıcı islami arkadaşlıklara ulaşabilirsiniz!
dini sohbet | nevresim takımları | uyku seti | yatak örtüsü | pike takımları | yemek takımları | kahvaltı takımları | Bodrum Erken Rezervasyon Otelleri | bakırköy çilingir